Handbal: CSM Satu Mare a învins Rom Cri Braşov cu 38-29

0
CSM Satu Mare a învins Rom Cri Braşov cu 38-29

Elevii lui Nicolae Istrate au învins echipa Rom Cri Braşov, într-un meci ce s-a disputat miercuri, 8 octombrie, cu începere de la ora 12.00, în Sala de sport a LPS, de pe strada Ady Endre.

Braşovenii au început destul de bine partida, reuşind să marcheze primul gol. După cinci minute de joc, avansul braşovenilor a crescut cu două goluri, tabela demarcaj arătând scorul de 3 la 1. Elevii lui Istrate au reuşit să egale doar în minutul 12 al partidei (6-6).

Handbaliştii de la CSM Satu Mare au luat apoi cu asalt poarta oaspeţilor, reuşind să se desprindă cu trei goluri (9-6) de braşoveni. Cu toate acestea, oaspeţii nu s-au lăsat cu una, cu două. Până în minutul 20, aceştia au reuşit să reducă din handicap (11-10). Apoi, uşor, uşor, sătmărenii s-au desprins de echipa adversă, încheind prima repriză cu un avans de patru goluri (19-15).

Repriza secundă le-a aparţinut sătmărenilor, reuşind să crească diferenţa chiar la 10 goluri. La finalul partidei, scorul a fost de 38 la 29, în favoarea CSM Satu Mare.

Pentru CSM Satu Mare au marcat: Olah (13 goluri), Mureşan (7 goluri), Mateş (4 goluri), Acsinia (4 goluri), Santeiu (3 goluri), Clipea (3 goluri), Ungar (două goluri), iar Morar şi Cristescu au marcat câte un gol.