Piteşti: FC Internaţional: A patra victorie în deplasare

0

FC Internaţional Curtea de Argeş şi-a confirmat şi la Alba Iulia statutul de echipă de deplasare, reuşind să câştige, cu 2-1, derbyul suferinţei din Liga lui Mitică.

În deplasare, le merge neaşteptat de bine. Fără niciun punct câştigat pe teren propriu în Liga I, „interiştii” continuă să uimească în deplasare, plecând cu trei puncte şi de la Alba Iulia.

Partida de ieri, condiderată derbyul suferinţei, un meci între două codaşe ale Ligii I, a început prost pentru argeşeni. Fundaşul Chiricheş (min.17) a deviat în proprie poartă centrarea lui Cristea, iar la pauză gazdele au întrat la cabine cu avantaj de un gol.

Muştruluiţi bine de de Ştefan Stoica, la vestiar, fotbaliştii de la FC Internaţional au avut o altă atitudine în partea a doua a disputei. Stoianof (min.58) şi Kone (min.59) au întors soarta partidei în favoarea lui FC Internaţional în doar un minut, astfel că gruparea patronată de Benone Lazăr obţine a patra victorie în deplasare.

FC Internaţional: M. Popa- Matei, Chiricheş (46 Băcilă), Viera, Neagu- Izvoranu, Ciucur (46 Vezan), Răduţ, C. Lazăr (74 Nasser)- Kone, Stoianof
Antrenor: Ştefan Stoica

Alba Iulia: Rotaru- S. Rădoi (62 Costea), Poverlovici (74 Grozav), Vujadinovici, Bucurică- (83 Verdeş)- I. Bălan, Dâlbea, Olah, Cristea, Fl. Dan- Veljovici
Antrenor: Adrian Falub