Galaţi: Trei gălăţeni au intrat în Cartea Recordurilor

0

Trei bărbaţi din oraşul nostru au contribuit la realizarea unei performanţe deosebite, cea mai lungă ştafetă din lume (3.096 km) şi au  intrat în Cartea Recordurilor, certificată de Guinness World Records.

Este vorba de Mircea Marian Petria, tânărul care, în ciuda handicapului locomotor, participă şi câştigă premii importante la competiţii de atletism dedicate persoanelor cu nevoi speciale, George Biter, câştigător a numeroase premii la competiţiile sportive ale pompierilor  şi Maximilian Popescu, cineast şi scriitor. Cei trei au câştigat turul „Phenomenal Gillette”.

I-am contactat pentru a ne împărtăşi câte ceva din această inedită experienţă. „Organizatorii au avut o idee excepţională şi mă simt onorat de invitaţia de a participa”, ne-a declarat George Biter,  pompierul în vârstă de 30 de ani.

„Mi-a plăcut mult şi nu a fost greu. Consider că, dacă ai voinţă, poţi face orice. Alerg de doi ani de zile şi de atunci am participat la multe concursuri sportive. Ultima medalie obţinută a fost anul acesta, la Bucureşti, la un concurs pentru persoanele cu handicap”, spune Mircea Marian Petria, în vârstă de 19 ani.

Startul oficial al celei mai lungi ştafete a fost dat de către Răzvan Lucescu, antrenorul echipei naţionale de fotbal, la 21 septembrie, în Bucureşti. De-a lungul celor peste 14 zile de alergare, ştafeta a fost preluată, pe rând şi de alţi bărbaţi printre care şi personalităţi  precum Ivan Patzaichin (în Tulcea) şi Ion Băraru, profesorul constănţean care îi pregăteşte pe elevii premiaţi an de an de NASA.

Proiectul s-a desfăşurat în parteneriat cu Federaţia Română de Atletism şi a beneficiat de sprijinul Poliţiei Rutiere, Jandarmeriei, Ambulanţei, primăriilor şi consiliilor judeţene din localităţile traversate.