Craiova: Chimia a retrogradat în eşalonul judeţean

0

Liga a III-a s-a încheiat aseară cu meciurile etapei 34. Dintre toate echipele craiovene, doar Chimia a pierdut, acest lucru consfiinţind retrogradarea în Liga a IV-a Dolj.

Jucătorii de la Combinat au pierdut fără drept de apel în deplasarea de la Slatina, unde ALRO s-a impus cu 4-0. Niculescu a fost eroul jocului, marcând un hattrick după ce Hapaină deschisese scorul. Gaz Metan CFR şi Armata au remizat cu acelaşi scor pe teren propriu, rezultat 1-1. Promovată în Liga a II-a, formaţia de la Depou nu a reuşit să îşi ia revanşa în faţa ocupantei locului secund, FC Caracal. „Găzaro-feroviarii“ au deschis scorul prin Răduţ (’54), echiligarea producându-se cu un minut înainte de finalul jocului, Voicu înscriind pentru oaspeţi. AS Prometeu a reuşit o victorie pe teren propriu, depăşind pe Energia Rovinari cu 2-1, golurile pompierilor fiind înscrise de Ghiţă şi Neacşa (minutele 91 şi 93).

La finalul sezonului, Gaz Metan CFR a promovat în Liga a II-a, FC Caracal s-a calificat în barajul de promovare în eşalonul secund, iar Chimia, FC Balş şi CS CFR Craiova au retrogradat în campionatul judeţean.