Clujeanca desemnată cea mai bună handbalistă a Campionatului Mondial din Macedonia, premiată de Primărie

0

Câştigarea titlului de campioană mondială împreună cu echipa de handbal feminin U18 a României la competiţia care a avut loc în Macedonia îi va aduce clujencei Cristina Laslo un premiu de 2.000 de lei din partea Primăriei municipiului.  Ea a fost declarată cea mai bună jucătoare a turneului.

Primarul Emil Boc a anunţat că va premia performanţa obţinută de handbalista clujeană Cristina Laslo, împreună cu echipa naţională de handbal feminin U18 a României la Campionatului Mondial, care a avut loc în perioada 20-26 iulie 2014 în Macedonia. Naţionala a câştigat titlul de campioană mondială la handbal feminin, după ce s-a impus cu scorul de 32-21 în finala jucată împotriva reprezentativei Germaniei.  Clujeanca Cristina Laslo, căpitanul echipei naţionale de handbal feminin a României (sub 18 ani), a fost declarată cel mai bun jucător al turneului. „În şedinţa din august voi propune Consiliului Local acordarea Diplomei şi medaliei PRO URBIS şi a unui premiu în valoare de 2000 de lei handbalistei Cristina Laslo, pentru contribuţia deosebită pe care a avut-o la acest turneu mondial şi pentru că a reprezentat sportul clujean la cel mai înalt nivel”, a precizat primarul Emil Boc. Handbalista Cristina Laslo s-a născut în 10 aprilie 1996 la Cluj-Napoca şi s-a format la Clubul Sportiv Şcolar Viitorul. În prezent, sportiva activează la echipa de handbal feminin „U” Jolidon Cluj-Napoca.

Citeşte şi

Campioane şi la frumuseţe. Cum arată handbalistele României U18 care au câştigat titlul mondial

Preşedintele Federaţiei de Handbal salută performanţa României, campioană mondială U18

ADEVĂRUL LIVE Grigore Cartianu, despre tinerele handbaliste care au ajuns campioane mondiale