Cluj: Una caldă, alta rece! Doar remiză pentru „U” cu Mureşul Deva!

0

Universitatea Cluj nu a reuşit să învingă pe teren propriu pe Mureşul Deva, motiv pentru fanii „alb-negri” să îi ceară socoteală lui Cristian Dulca.  „Studenţii” au remizat cu Mureşul Deva, scor 0-0, după un meci foarte slab şi s-au îndepărtat de un loc de promovare

Universitatea Cluj nu reuşeşte să lege două victorii consecutive, iar promovarea pare destul de departe în acest moment. Etapa trecută, la Petroşani, clujenii au jucat excelent şi s-au impus fără probleme, scor 2-0, dar astăzi au oferit o replică palidă unei echipe bine organizate de Gică Barbu. Dulca a surprins prin titularizarea lui Flavius Băd, dar mişcarea nu a fost foarte inspirată.

Oaspeţii şi-au arătat intenţiile ofensive încă de la început, după ce Janos Vajda l-a pus la încercare pe Huţan. Apoi, Szilagyi a fost depăşit uşor de detenta lui Bajko, fotbalist care a trimis pe lângă poartă. Băd a scăpat singur spre poarta oaspeţilor, dar nu a reuşit o preluare exactă, urmând un şut peste poartă, din numai zece metri.

Lemnaru a ratat o ocazie mare de gol în prima repriză, când mingea trimisă excelent de la Dolha pe culoar a fost şutată pe lângă poartă. Cojocnean s-a aflat la finalizarea celei mai mari ocazii de gol din întreaga partidă, şutul său de la 20 de metri nimerind bara.

Voican, cel mai slab de pe teren

La pauză, Dulca a încercat să revigoreze atacul şi l-a introdus pe Voican, care a făcut unul dintre cele mai proaste meciuri de când este la Universitatea. Uşor depăşit în duelurile aeriene, preluări extrem de previzibile şi tot timpul cu o viteză în minus faţă de adversari, juniorul Universităţii a fost practic inexistent pe teren. Muşat a prins un şut bun din unghi, dar devenii au respins în corner.

Mureşul şi-a mai trecut în cont o ocazie, prin Pribac, care a şutat puţin pe lângă din interiorul careului. Negură, introdus în locul loi Cojocnean nu a putut aduce plusul de prospeţime de care aveau nevoie clujenii, iar înlocuirea lui Dolha cu Soporan nu a atras decât un cor de fluierături la adresa ultimului, foarte criticat pentru viaţa sa extrasportivă. În ultimele minute, Lemnaru putea deveni erou, dar a trimis slab din interiorul careului şi partida s-a încheiat cu scorul înregistrat în minutul 1 al întâlnirii.

Dulca le-a dat socoteală suporterilor

„N-am mai avut prospeţimea de la Petroşani. Sunt foarte dezamăgit de rezultat, dar se pare că aşa e la noi, una caldă, alta rece. Dacă marcam la cele două ocazii mari pe care le-am avut, altul era rezultatul”, a fost explicaţia antrenorului Cristian Dulca la finalul partidei. Apoi, aproximativ 50 de suporteri au ţinut să ceară explicaţii antrenorului pentru jocul slab, iar Dulca a avut o discuţie de aproximativ 10 minute cu ei.

Fanii i-au reproşat că echipa nu joacă nimic şi i-au cerut să facă ceva pentru a-i motiva pe jucători, discuţia fiind una amiabilă. De asemenea, la finalul meciului, când jucătorii au mers să-i aplaude pe suporteri, aceştia i-au admonestat, căpitanul Bogdan Unguruşan fiind cel vizat pentru a da explicaţii.

„Mi se pare că jucătorii Universităţii au prea multe fiţe pentru Divizia B. Nu cred că sunt pregătiţi să promoveze anul acesta”