Gloria Buzău, victorie cu emoţii la debutul în noul sezon

0

În cadrul primei etape a Ligii a doua la fotbal,într-o partidă disputată pe stadionul din Crâng, Gloria Buzău a primit sâmbătă replica formaţiei ASC Bacău. Gruparea din Crâng a reuşit să câştige meciul cu scorul de 2-1, însă cu mari emoţii.

Debutul întâlnirii a fost unul nefast pentru buzoieni. Elevii lui Viorel Ion s-au văzut conduşi pe tabelă după numai două minute de joc. La prima acţiune ofensivă a oaspeţilor, Căianari a centrat de pe dreapta în careu iar Rusu, rămas liber, a reluat în poartă de la zece metri. Puţin mai târziu, moldovenii îşi puteau dubla avantajul dar mingea şutată de Dumitriu a lovit bara transversală.

Gazdele au replicat şi ele prin Ghiţă, care a tras de la opt metri numai că portarul băcăuan a avut o intervenţie providenţială, reuşind să respingă în corner. Chiar în ultimul minut al primei reprize, Gloria a restabilit egalitatea graţie golului înscris de Dumitrescu, acesta fructificând, cu un şut plasat din şapte metri, pasa excelentă a lui Burlacu.

În repriza secundă gazdele au rămas în inferioritate numerică după eliminarea fundaşului Dăniţă, în minutul 58, care a primit al doilea cartonaş galben şi implicit pe cel roşu. Oaspeţii au încercat să profite de situaţie iar la unul dintre atacuri au fost pe punctul de a prelua din nou conducerea, însă, portarul Gherasim s-a opus, scoţând cu un reflex senzaţional lovitura de cap a lui Curiliuc. Peste câteva minute, echipa din Crîng a izbutit să întoarcă rezultatul în favoarea sa în urma unui gol de generic, marcat de Burlacu, care a şutat de la 25 de metri iar mingea s-a dus sub bara transversală. Finalul meciului a devenit unul dramatic: băcăuanii s-au năpustiti la poarta Gloriei, în căutarea golului egalizator. În prelungirile partidei, băcăuanii au fost foarte aproape să înscrie: au trimis de două ori mingea în bară, la aceeaşi fază.

Scor final 2-1 iar Gloria Buzău reuşeşte să debuteze cu o victorie în noul sezon al Ligii a doua la fotbal.

Citeşte şi: VIDEO Municipalitatea buzoiană riscă să rămână fără conacul Marghiloman, pe care îl reabilitează