Spectator rănit la raliul ce se desfăşoară între Râşnov şi Poiana Braşov. Cursa a fost întreruptă 45 de minute

0

Un spectator a vrut să se ferească din calea unei maşini ieşite de pe traseu, dar a alunecat şi a căzut cu faţa peste un bolovan de pe marginea drumului. Cursa a fost întreruptă 45 de minute.

În acest weekend se desfăşoară la Râşnov prima etapă a Campionatului Naţional de Viteză în Coastă. Pe un asfalt ud, Patricia Grigorescu a pierdut controlul unei Dacia Sandero cu numărul de concurs 78 şi a părăsit traseul. Maşina s-a lovit de un panou de pe margine, panou care s-a răsturnat. Mai multe bucăţi de lemn s-au desprins din panou şi au fost aruncate la câţiva metri distanţă.  Maşina de concurs nu a lovit niciun spectator, dar un bărbat s-a speriat şi a alunecat în timp ce încerca să se ferească din faţa autoturismului. A căzut şi s-a lovit cu faţa de un bolovan de pe marginea drumului. Lovitura a fost una puternică, iar bărbatul a leşinat.

Echipajul medical a intervenit rapid, iar rănitul a fost transportat la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Braşov. Potrivit unui comunicat de presă emis de Autorally, organizatorul competiţiei, rănitul a suferit un traumatism craniocerebral acut şi o contuzie forte la umărul strâng. El este acum conştient şi stabil din punct de vedere hemodinamic. Competiţia a fost întreruptă 45 de minute.

Trofesul Serus care se desfăşoară în weekend la Râşnov reprezintă prima etapă a Campionatului Naţional de Viteză în Coastă. Traseul este între Râşnov şi Poiana Braşov, are o lungime de 4 km, diferenţa de altitudine dintre start şi sosire fiind de 239 de metri. Ultimele două manşe de concurs se desfăşoară în această după-amiază. 92 de piloţi au luat startul. Circulaţia publică pe DN1E Râşnov-Poiana Braşov este oprită până la ora 20.00.