FOTO Braşoveanul Andrei Roşu este primul român care a terminat un ultratriatlon

0

Cursa a presupus 7,6 kilometri de înot, 360 de kilimetri pe bicicletă şi 84 de kilometri alergare. Braşoveanul a obţinut locul 22 la cursa de săptămâna trecută din America.

Andrei Roşu a postat succesul pe blogul personal. „Am terminat concursul şi m-am încadrat în termenul limită de 36 de ore! Timp final: 35 ore, 8 minute şi 50 de secunde. M-am clasat pe locul 18 (din 31) la masculin, locul 22 (din 38) la general. Rata de abandon a concursului (la masculin) a fost de 33 %. Sunt viu, sănătos şi (culmea!) pot să merg pe picioarele mele", spune Roşu pe blogul personal.

Braşoveanul a intrat şi în cartea Recordurilor anul trecut după care a alergat 7 maratoane şi 7 ultramaratoane pe 7 continente.

În ultimii trei ani, Andrei Roşu a alergat la maratonul Australiei, la Eurasia Marathon, Antarctica Ice Marathon, Maratonul Sahara, Everest Marathon, dar şi în curse din Noua Zeelandă şi Brazilia.

Braşoveanul Andrei Roşu a mai apărut în Guiness Book, în 2010, după ce a fost primul care a bătut tobele la Polul Nord, unde a alergat în primul maraton din viaţa sa. Andrei a reuşit să parcurgă cele 14 curse pe cele 7 continente în 582 de zile, faţă de 730, cât punea condiţie Cartea Recordurilor.

Economist de profesie, braşoveanul Andrei Roşu este implicat activ în numeroase campanii sociale, inclusiv de strângere de fonduri, pentru fundaţii caritabile.