Semne bune anul are. HCM Minaur Baia Mare începe 2015 cu o victorie la două goluri diferenţă

0
HCM Minaur incepe anul cu o victorie FOTO:minaur.ro

HCM Minaur Baia Mare a început anul 2015 cu o victorie în chiar primul meci oficial al băimărenilor antrenaţi de Lars Walther. Iubitorii handbalului masculin sunt aşteptaţi în data de 1 februarie pentru a-şi susţine echipa favorită în disputa cu Ştiinţa Bacău.

HCM Minaur a câştigat primul meci oficial din anul 2015, scor 32-30, în deplasare la Politehnica Timişoara, în cadrul etapei cu numărul 16 din Liga Naţională. La pauză, HCM Minaur s-a aflat în avantaj, scor 17-15.

Echipa din Baia Mare, potrivit minaur.ro, a fost susţinută la acest meci de câţiva fani, membrii ai Fan Clubului Peter Tatai. Deşi Minaur a fost prima echipă care a înscris, prin Pribanic, gazdele din Timişoara au avut o primă repriză mai bună, conducând în permanenţă la două goluri până în minutul 22, când HCM Minaur a restabilit egalitatea. În urma unor intervenţii reuşite de Peter Tatai, echipa noastră a reuşit să se distanţeze la trei goluri (13-16 min. 27). În cele din urmă, la pauză s-a intrat la cabine cu scorul de 15-17.

Timişoara a început mai bine repriza secundă, reuşind să anuleze diferenţa de două goluri în minutul 33 (scor 17-17) şi chiar a intrat în avantaj, scor 18-17 (minutul 34). HCM Minaur a marcat trei goluri consecutive, iar scorul a devenit 18-20 (minutul 36). Această diferenţă de două goluri s-a păstrat până în minutul 52, când jucătorul gazdelor Chikovani a primit cartonaş roşu (după trei eliminări temporare), moment în care echipa noastră a reuşit să se distanţeze a doua oară la trei goluri diferenţă (scor 27-30 minutul 54). La finalul meciului, echipa noastră s-a impus cu scorul de 32-30.

Etapa următoare, a XVII-a din Liga Naţională, HCM Minaur va întâlni pe teren propriu vice-campioana României din sezonul precedent, Ştiinţa Dedeman Bacău. Partida este programată pentru duminică, 1 februarie, începând cu ora 16:30. De asemenea, meciul va fi transmis în direct pe DigiSport. În tur, echipa noastră s-a impus la Bacău cu scorul de 26-24.

Provocarea fondatorului Facebook, preluată în fotbal. John Terry, Cristiano Ronaldo sau Dani Alves, printre cei care şi-au turnat apă cu gheaţă în cap