FOTO VIDEO Eroi de Ziua Naţională. „Zimbrii“ au câştigat Cupa României

0
Zimbrii au câştigat Cupa României FOTO: Adevărul

Fără dar şi poate una din cele mai bune Zile Naţionale din istoria municipiului Baia Mare a fost cea de astăzi. Într-un frig crâncen, împinşi de la spate de aproximativ 1.500 de băimăreni, rugbyştii de la CSM Ştiinţa Baia Mare au devenit pentru o zi eroii noştri.

Ziua de sâmbătă nu a fost doar Ziua Naţională pentru băimăreni ci a fost şi ziua când iubitorii sportului aşteptau marea finală a Cupei României. Meciul s-a disputat pe stadionul „Lascăr Ghineţ“ din Baia Mare, iar cele două rivale au fost CSM Ştiinţa Baia Mare şi Steaua Bucureşti. Nimeni nu ştia la ce să se aştepte. Mulţi sperau, dar puţini spuneau cu încredere că Baia Mare va câştiga cupa.

Meciul a început cu o dominare uşoare a bucureştenilor, însă băimărenii au revenit încet în partidă. Ba mai mult, în minutul 26 Wiringi reuşeşte să transforme o lovitură de pedeapsă ducând scorul la 3-0. Scorul la pauză a fost stabilit de Vlaicu, cel care a egalat pentru stelişti după o lovitură de pedeapsa. Mai motivaţi şi mai încrezători în forţele proprii, cu o defensivă de fier şi fugind după fiecare balon, băimărenii s-au impus până la final cu scorul de 9-3, toate punctele băimărenilor fiind marcate de Wiringi, din lovituri de pedeapsă. Un meci greu, cu un final fericit pentru băimăreni. Vicecampionii reuşesc astfel să-şi adjudece primul trofeu din acest sezon.