Ştiinţa Bacău, înfrântă de volebalistele de la CSM Bucureşti cu 2-3

0

După înfrângerea, în cinci seturi, de săptămâna trecută, în faţa Medicinei Târgu Mureş, deţinătoarea Cupei României la volei feminin, Ştiinţa Bacău, a pierdut sâmbătă seara derby-ul cu CSM Bucureşti, cu scorul de 2-3 (19-25, 25-27, 25-21, 27-25, 7-15. Gazdele au fost conduse cu 2-0 la seturi, însă datorită concentrării, dar şi a publicului superb, au reuşit să egaleze situaţia şi să trimită meciul în set decisiv.

În primul set, echilibrul s-a păstrat până la scorul de 15-16, iar din acel moment bucureştencele s-au desprins la 21-16 şi şi-au adjudecat setul cu scorul de 25-19. Al doilea set a fost câştigat cu greu de oaspete (27-25), setul încheindu-se cu două atacuri în blocaj ale Ştiinţei. Din acest moment, ”studentele” au început să joace mult mai bine şi au câştigat următoarele două seturi cu scorul de 25-21, respectiv 27-25. Setul decisiv a început bine pentru băcăuance, care au condus cu 5-4, însă valoarea jucătoarelor străine, dar şi a Roxanei Bacşiş şi-a spus cuvântul, iar CSM Bucureşti a câştigat tie-break-ul cu 15-7.

Ştiinţa Bacău a părăsit terenul de joc în aplauzele publicului, care a apreciat spectacolul şi ambiţia pe care au arătat-o ”studentele”. Următorul meci al formaţiei băcăuane va avea loc miercuri de la ora 17:00, tot pe teren propriu, în Cupa României, cu CSU Medicina Târgu Mureş.  „În primul rând, vreau să spun că toată lumea ştie faptul că Ştiinţa Bacău e o echipă extraordinară, care, pe teren propriu, joacă un volei foarte bun. Suntem foarte fericiţi, pentru că am avut o săptămână foarte grea, cu deplasarea din Germania, din Cupa Challenge, unde am avut, de asemenea, o partidă dificilă. Nu ne-a fost deloc uşor ca, după această călătorie, să găsim energia de a lupta astăzi. Îmi pare rău pentru faptul că, în setul al patrulea, am avut două mingi de meci, însă important rămâne faptul că jucătoarele noastre au continuat să lupte. Sunt fericit, derarece eu cred că, la acest moment, nimeni nu poate câştiga aici, la Bacău, datorită voleiului foarte bun practicat de echipa gazdă. Cred că, în tie-break, diferenţa a fost fpcută de blocajul nostru, pe fondul unui serviciu bun.”, a declarat Francois Salvagni, antrenorul CSM Bucureşti.

„Îmi pare rău că am pierdut fiindcă, exceptând ultimul set, celelelalte au fost bune, iar echipa noastră a arătat că poate juca. Din păcate, n-am reuşit să ne menţinem la acest nivel până la capăt. Sunt de acord că diferenţa a fost făcută de serviciu şi de preluarea din serviciu, acestea fiind capitole care trebuie îmbunătăţite. Fără aceste două elemente, ne va fi foarte greu să ajungem în primele 4 locuri, însă eu cred că lupta rămâne deschisă.”, a spus Florin Grapă, antrenorul Ştiinţa Bacău.

Ştiinţa Bacău a avut următoarea componenţă: Sabina Moisa (3 puncte), Cristina Cazacu (17), Denisa Rogojinaru (14), Claudia Gavrilescu (9), Tatiana Lupu (6), Crina Bălţatu (1), Mihaela Albu – libero. Au mai jucat: Ioana Baciu (17), Tsetelina Zarkova (4), Irina Radu (2), Lorena Ciocian, Nicoleta Manu – libero. Antrenor: Florin Grapă.

CSM Bucureşti a fost format din Giulia Pincerato (2 puncte), Roxana Bacşiş (33), Laura Pihlakamaki (22), Maryia Karakasheva (16), Jasna Majestorovic (11), Tamara Susic (4),  Jole Rizzini – libero. Au mai jucat: Georgiana Faleş (1), Diana Tătaru, Mihaela Ozun. Antrenor: Francois Salvagni.