Câţi români au văzut meciul România - Spania. Pro TV, cifre de audienţă de cinci ori mai mari decât locul secund

0

Meciul de fotbal România - Spania din preliminariile Euro 2020, difuzat de Pro TV, care s-a încheiat cu înfrângerea tricolorilor, a fost urmărit joi seară de milioane de români.

România a pierdut aseară la limită cu Spania, scor 1-2, cu toate că în prelungiri naţionala a ratat două mari ocazii şi şansa de a egala.

Florin Andone a marcat unicul gol al României, însă reuşita lui nu a fost de ajuns pentru ca România să câştige un punct cu fosta campioană mondială şi europeană. Jucătorii naţionalei au fost susţinuţi de 50.000 de suporteri în tribune, care i-au aplaudat pentru jocul din a doua repriză.

Pro TV a condus detaşat topul audienţelor joi seară, cu meciul dintre România şi Spania. Postul a obţinut cifre de audienţă de aproximativ cinci ori mai mari decât locul secund, pe segmentul publicului comercial, cu vârsta cuprinsă între 18 şi 49 de ani.

Astfel, la nivel naţional, peste 2.7 milioane de români i-au făcut galerie în fiecare minut echipei naţionale, iar în minutul de maximă audienţă, de la 22:16, peste 3.2 milioane de români urmăreau Pro TV.

Următorul post clasat a fost Kanal D, cu noul serial turcesc „Lacrimi la Marea Neagră“, care a avut o medie de aproximativ 1,1 milioane de urmăritori pe minut.

Antena 1 s-a clasat pe locul trei, iar pe intervalul meciului a avut o medie de 476.000 de privitori pe minut. Şi tinerii s-au uitat la fotbal. Aproape 600.000 de privitori, de pe segmentul comercial 18-49, au văzut meciul de fotbal în fiecare minut, notează Pagina de Media.

Postul Dogan, cu o parte din serialul turcesc „Lacrimi la Marea Neagră” pe interval, a avut o medie de aproximativ 1,1 milioane de urmăritori pe minut.

Diferenţa dintre Pro TV şi Antena 1, locul trei, a fost şi mai mare. Pro TV a înregistrat cifre de şase ori mai mari faţă de postul Intact, care avea pe interval filmul „Pete şi Dragonul”.

„Din păcate, am avut prea mult respect faţă de adversari, băieţilor le-a fost teamă. Dar nu ne-am făcut de ruşine, am fost foarte aproape de un egal, care era foarte bun pentru noi. Acum îmi doresc să ne recuperăm şi să câştigăm cu Malta şi Feroe. Probabil, calificarea se va juca cu Suedia acasă.”, a declarat Cosmin Contra, selecţionerul României.

Chiar şi cu infrângerea suferită joi seară în faţa Spaniei, România păstrează în continuare şanse de calificare. România este în acest moment pe locul 4, după Suedia şi Norvegia, dar va juca cu ambele la Bucureşti.

Duminică, România are nevoie de o victorie în faţa Maltei, pentru a rămâne în cursa pentru calificarea la EURO 2020. Malta e pe locul 5 în grupă, are o singură victorie, cu Feroe, iar în iunie România a câştigat uşor împotriva lor, cu 4-0.