Stiri despre 2017

    171 rezultate: Sortare: Cronologic ↓ Dupa popularitate
  • SRI, după aproape trei decenii
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    SRI, după aproape trei decenii

    Şedinţa de bilanţ a SRI pe 2017 are loc într-o ambianţă încărcată de tot felul de acuzaţii şi suspiciuni care păreau într-o vreme definitiv risipite.

  • Cele mai bune spectacole de teatru din 2017
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Cele mai bune spectacole de teatru din 2017

    Nu pot intra în 2018, fără să mă gândesc la spectacolele care m-au însoţit în 2017. În acest top subiectiv, sunt şi anumite întâlniri esenţiale, precum cele cu Mikhail Baryshnikov şi Jeromy Irons în „Brodsky/Baryshnikov“ şi, respectiv, „Ashes to Ashes“.

  • Cele mai vândute cărţi în 2017. „În jurul Marii Uniri de la 1918“ de Lucian Boia a avut un tiraj de 15.000 de exemplare
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Cele mai vândute cărţi în 2017. „În jurul Marii Uniri de la 1918“ de Lucian Boia a avut un tiraj de 15.000 de exemplare

    De la cărţi de gătit şi până la cele de dezvoltare personală, de la ficţiune şi până la cărţi pentru copii, 2017 a fost un an bun pentru toate genurile literare. Printre cele mai vândute se numără titlurile „În jurul Marii Uniri de la 1918“, de Lucian Boia, „Aviatorul“, de Evgheni Vodolazkin şi „Femeia cu Părul Roşu“, de Orhan Pamuk.

  • Anul politic 2017 în imagini. Pozele care au făcut înconjurul lumii în 2017
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Anul politic 2017 în imagini. Pozele care au făcut înconjurul lumii în 2017

    În 2017, pe plan intern, PSD şi-a trântit propriul guvern şi sute de mii de români au ieşit în stradă ca să apere independenţa Justiţiei. Pe plan extern, preşedintele Klaus Iohannis a fost primit de Donald Trump la Casa Albă şi, la rândul său, l-a primit pe Emmanuel Macron la Bucureşti. 2017 a fost şi an de doliu: a murit Regele Mihai, deci o parte din istoria României. Iată câteva imagini care valorează mai mult decât un an politic.

  • Adio, 2017!... Bun venit lui 2018!
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Adio, 2017!... Bun venit lui 2018!

    2017 este pe ducă şi peste două zile vom întoarce ultima filă din calendarul unui an pe care mulţi dintre români nu ştiu cum să-l aprecieze.

  • Filmele anului
2017 VIDEO
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Filmele anului 2017 VIDEO

    „Adevărul“ vă propune un clasament al celor mai bune filme difuzate pe marile noastre ecrane în anul cinematografic 2017, despre care aţi putut citi în cronicile de film de pe print sau online. Este vorba strict de cele care au avut premiera oficială românească în 2017, de aceea foarte multe dintre ele au de fapt ca an de producţie... 2016.

  • Neam blocat
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Neam blocat

    În 4 zile punem punctul final unei nuvele cu final neaşteptat. 2017! Sau am terminat de văzut o dramă cu scor de maxim 5 pe IMDB. Cel puţin aşa am perceput eu anul care se încheie. Un an care promitea multe, însă, în final, s-a dovedit a fi un an eşuat.

  • Bilanţul Ministerului Culturii în 2017. Cine a rămas şi cine a plecat de la şefia marilor instituţii de cultură
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Bilanţul Ministerului Culturii în 2017. Cine a rămas şi cine a plecat de la şefia marilor instituţii de cultură

    În 2017, numeroşi directori ai unor importante instituţii de cultură au fost înlocuiţi. Cea mai importantă schimbare a fost, în luna decembrie, la Opera Naţională Bucureşti, unde Beatrice Rancea i-a cedat locul, în funcţia de director interimar, baritonului Ştefan Ignat. Ministerul Culturii a căpătat o nouă identitate şi a lansat pe 26 noiembrie, printr-o gală exclusivistă, Anul Centernar 2018.

  • Jeremy Irons a strălucit la Premiile Europene de Teatru
    test tag · 11 Dec 2012, 17:22

    Jeremy Irons a strălucit la Premiile Europene de Teatru

    Seducător, cu o voce inconfundabilă, Jeremy Irons a fost îndelung aplaudat la Premiile Europene de Teatru, supranumite şi Oscarurile Teatrului, care s-au desfăşurat între 12 şi 17 decembrie la Roma. "Am vrut să mă las, la un moment dat, şi de teatru, şi de film, şi de televiziune. Am renovat un castel. Am avut nevoie de o perioadă de linişte, alături de familie. M-am întors însă pe platouri, pentru că mi-au lipsit", a spus actorul britanic.